کارفرما : صادراتیحوزه فعالیت کارفرما : تکنولوژی و ITبزرگی پروژه : بین‌المللیزمان شروع : 1401زمان اتمام : در حال اجرانیروی انسانی : 25نوع مرکزداده :مرکز داده POD, مرکزداده Coreموقعیت مکانی :عراقوضعیت پروژه : در حال اجرا

مقدمه 

اجرای مرکز داده کانتینری اسمارت باکس POD که در سال ۱۴۰۱ انجام شده است، یکی دیگر از جدیدترین پروژه‌های آبگینه پرداز شرق برای ساخت یک دیتاسنتر POD با عملکرد بهینه است. این مرکز داده دارای ۲۰ رک با استاندارد TIER IV بوده و یکی از مراکز داده صادراتی است  که قدرت رقابت آبگینه پرداز شرق را با رقبای خارجی چون Shnider و HUAWEI محک زده است.

مسئله

تیم آبگینه پرداز شرق، با برگزاری جلسات متعدد با مشتری، یک کانتینر 20 رکه را مدنظر قرار داد و استانداردهای مرکز داده را از TIERII به TIERIV ارتقا داده است. این مرکز داده، اولین پروژه صادراتی سری POD است. همیشه در سازمان‌ها و شرکت‌های سراسر دنیا، ذخیر‌سازی و انتقال امن اطلاعات، دسترسی پرسنل سازمان به داده‌ها، ایجاد فضای بیشتر برای ذخیره اطلاعات و… دغدغه‌‌ بزرگی به وجود آورده‌اند و برطرف کردن این قبیل مسائل، ضرورت بزرگی محسوب می‌شود. شرکت ایز ایران برای توسعه زیرساخت‌های ذخیره‌سازی و امنیت اطلاعات خود اقدام به سفارش مرکز داده با عملکرد بهینه کرده است تا به مزایای زیر دست پیدا کند:

 • فضای بیشتر برای ذخیر داده‌های سازمان
 • افزایش امنیت اطلاعات سازمان
 • دسترسی یکپارچه همه افراد سازمان به اطلاعات
 • و…

چالش های اجرای پروژه

یکی از این چالش‌ها، پاس کردن استانداردهای بین‌المللی و رقابت با رقبایی چون HUAWEI و Shnider در سطح جهانی است. همیشه ساخت و راه‌اندازی دیتاسنترها با چالش‌های متعددی همراه هستند و این پروژه نیز همانند دیگر پروژه‌ها از این قائده مستثنی نیست. برخی از این چالش‌ها عبارتند از:

 • نوسانات قیمت ارز و تغییرات در روند خرید قطعات
 • تغییرات سفارش کارفرما در طول پروژه
 • نیاز به انعطاف‌پذیر بودن در تصمیم‌گیری
 • چالش‌های جابه‌جایی و مشکلات دریافت جواز عبور از خیابان‌ها
 • ناهماهنگی‌های سازمان‌ها در  پروسه انتقال دیتاسنتر

یکی از مسائلی که درخصوص این پروژه با آن مواجه شده‌ایم، این بود که دو سری رک در یک فضا قرار بگیرند و قابلیت رویت و کار با رک‌ها برای تیم فنی وجود داشته باشد. کارفرما درخواست داشت که اتاق NOC در موقعیتی قرار بگیرد که مسئول فنی بتواند رک‌ها را ببیند. تعریف فضای وسط مرکز داده که به کارفرما اجازه تسلط به همه تجهیزات را بدهد یکی از مسائل بود. همچنین عایق کردن این مرکز داده نسبت به شرایط جغرافیایی براساس معیار IP یکی دیگر از این مسائل بوده است.

اصلی ترین چالشی که تیم آبگینه پرداز شرق در طی اجرای این پروژه با آن مواجه شدند، تبدیل 2 کانتینر مرکز داده به چهار کانتینر، آب‌بندی یا سیلد کردن کانتینرها و رعایت استاندارد IP55 بود. یکی دیگر از چالش‌ها، تکمیل حداکثری (۹۹ درصد عملیات اجرایی) مرکز داده در محل کارخانه مبدا است تا هنگام انتقال مرکز داده به سایت مشتری، امکان نصب آن با کمترین تعداد نیروی انسانی ممکن باشد. این مسئله موجب صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های اجرای این عملیات می‌شود.

راهکار های پیشنهادی

چالش‌هایی که در روند ساخت، انتقال و راه‌اندازی دیتاسنترها پیش می‌آیند، در دسته‌بندی‌های مشخصی قرار می‌گیرند و می‌توان با برنامه‌ریزی و استفاده از تجارب و دانش فنی، آن‌ها را به بهترین نحو مدیریت کرد.

مراحل اجرای پروژه

پروژه‌های آبگینه پرداز شرق با برنامه‌ریزی دقیق و محاسبات  مهندسین این شرکت قدم به قدم پیش می‌روند.

 • 1-جلسات با کارفرما و بررسی نیازها

  2-ارائه پیشنهادات و بررسی آن‌ها توسط کارفرما

  3-بررسی فضا و امکانات کارفرما

  4- شروع پروژه

 • 1-ارائه طراحی مرکز داده و تایید طرح توسط کارفرما

  2-تامین و ساخت قطعات و تجهیزات

  3-نصب تجیزات داخل کانتینر

 • 1-ارائه طراحی مرکز داده و تایید طرح توسط کارفرما

  2-تامین و ساخت قطعات و تجهیزات

  3-نصب تجیزات داخل کانتینر

 • 1-راه‌اندازی و تست اولیه دیتاسنتر

  2-کنترل کیفیت مرکز داده Quality Control

  3-تست فول‌لود Full Load دیتاسنتر

 • 1-بررسی عملکرد صحیح دیتاسنتر

  2-تحویل موقت به کارفرما

  3-تست نهایی پروژه در محل استقرار

 • 1-آموزش به کارفرما

  2-تحویل دائم به کارفرما

  3-اتمام پروژه 

دستاورد های اجرای پروژه

شاید مهم‌ترین دستاورد هریک از پروژه‌ها، خلق یک مرکز داده به جدیدترین روش‌های روز تکنولوژی دنیاست که تمامی نیازهای کارفرما را همانطور که در قرارداد آورده شده است برآورده می‌کند. فرآیند با ابزارهای  دقیق، مثل مولیس و لیزر ساخته شده است. ساخت تمام بخش‌های این پروژه به کمک ابزار دقیقی مثل مولیس و لیزر ساخته شده است و دقت ما در این مرکز داده به  ۲ +- میلی‌متر رسیده‌ است که در صورت عدم رعایت این اندازه‌ها، ۴ کانتینر این پروژه طبق طرح و نقشه‌ها به هم نمی‌چسبند.

این پروژه، اولین مرکز داده کانتینری در ایران با استاندارد TIER IV بوده و اولین مرکز داده POD (Performance Optimized Data Center) صادراتی آبگینه پرداز شرق است. این پروژه دارای تلورانس (Tollerance) +- ۲ میلی‌متر است و اولین پروژه‌ای است که با ابزار دقیق ساخته می‌شود.

بهزاد برهانی/ مدیرعامل شرکت APS

تصاویر پروژه‌ها

یکی از مهم‎‌ترین اصولی که در پروسه طراحی و ساخت محصولات آبگینه پرداز شرق رعایت می‌شوند، اصل رعایت استانداردها است.

آبگینه پرداز شرق